Zioła w ogrodzie
Wiele osób w leczeniu i profilaktyce woli stosować zioła. Nie zawsze bierze się pod uwagę, że zioła mogą być również złymi lekarzami i czasami, podobnie jak tabletki, mogą mieć negatywny wpływ na nasze organy. Aby móc bezkarnie leczyć się ziołami, trzeba znać ich dobre, jak i złe strony.
Zioła są znane od dawna, a ja z wykształcenia jestem biologiem i zioła zawsze mnie interesowały, dlatego badałam ten temat nie tylko od strony użyteczności ziół, ale także ich negatywną stronę.
Zioła powinny być odpowiednio stosowane nie tylko w chorobie i jej objawach, ale także w diecie i podczas stosowania leków. Należy zrozumieć, że ziół nie można ze sobą łączyć, nie można łączyć ich z lekami (przyjmowanymi systematycznie), z jedzeniem. Porozmawiamy o tym na naszym spotkaniu na Babskiej Wyspie.
Pierwszą rośliną, o której chcę napisać, jest Melisa Lekarska. Ożywia nasze ciało, motywuje nas do działania i wyrywa z apatii. W medycynie orientalnej była stosowana w celu wzmocnienia mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych, a także w celu poprawy pamięci. Może być stosowana nie tylko w przypadku bezsenności, ale także w przypadku zawrotów głowy. Jedną z przyczyn obniżenia odporności jest napięcie nerwowe i psychiczne. Można go wyeliminować dzięki takim ziołom, jak Waleriana i Melisa, które mają właściwości uspokajające i antydepresyjne. Melisy nie należy umieszczać w zbiorze ziół, które jednocześnie podnoszą ciśnienie krwi. Nie można, ponieważ działają na różnych poziomach.
Melisa nie może być łączona z Lukrecją lub Szałwią, ponieważ Lukrecja zatrzymuje wodę w organizmie, a Szałwia może podnosić ciśnienie krwi.
Melisy nie należy łączyć z Dziurawcem, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych.
Miętę Pieprzową, którą można kupić w aptekach, często przygotowujemy jako herbatę, myśląc, że jest bezpieczna. Mięta Pieprzowa pomaga zmniejszyć napięcie naczyń krwionośnych, zapobiega procesom fermentacyjnym w organizmie. Pomaga również w trawieniu pokarmu. Hamuje namnażanie się komórek bakterii chorobotwórczych, np. Staphylococcus aureus.
Mięty Pieprzowej nie powinny pić osoby, które mają żylaki lub zapalenie żył.
Mięta Pieprzowa obniża libido u mężczyzn, dlatego po 35 roku życia, gdy spada poziom testosteronu, lepiej nie pić jej zbyt często.
Mięta Pieprzowa nie powinna być spożywana przez matki karmiące, ponieważ hamuje laktację.
Nie należy jej pić, jeśli występuje nadciśnienie maciczne, bo może dojść do poronienia.
Najlepiej spożywać ją przed godziną 18 – tą, bo później mentol może mieć negatywny wpływ na nasz organizm, np. może wystąpić zgaga lub refluks, co w konsekwencji może powodować wrzody.
Mięta Pieprzowa dobrze łączy się z Rumiankiem i Lawendą, ale nie należy jej łączyć z Dziurawcem.
Lawenda jest ziołem polecanym przez Francuzów. Pomaga się uspokoić i odświeżyć sen. Jest doskonała w łagodzeniu napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Zmniejsza opuchliznę i pomaga usunąć nadmiar płynów z organizmu.
Nie powinny jej jednak pić osoby, które przyjmują leki hormonalne zapobiegające zaburzeniom pracy tarczycy; nie wolno jej łączyć z tymi lekami. Zawiera substancje, które hamują wchłanianie jodu i żelaza. Jeśli przyjmujemy te leki, nie powinniśmy pić Lawendy.
Na spotkaniu porozmawiamy także o herbatach, które można przygotować samemu – w jakich przypadkach. Porozmawiamy o potrawach, do których można dodać Lawendę, aby nie tylko wzbogacić ich smak, ale i pożyteczne właściwości.
Dane FUNDACJI
-
ul. Płk. St. Dąbka 140/2-3
82-300 Elbląg
- KRS: 0000968228
- REGON: 521874388
- NIP: 5783154011
-
Bank BNP PARIBAS
97 1600 1462 1743 6865 9000 0001
Kontakt
- +48 502 562 629
- kontakt@fundacja-swiatrodziny.pl
SOCIAL MEDIA
Dane FUNDACJI
-
ul. Płk. St. Dąbka 140/2-3
82-300 Elbląg
- KRS: 0000968228
- REGON: 521874388
- NIP: 5783154011
-
Bank BNP PARIBAS
97 1600 1462 1743 6865 9000 0001
Kontakt
- +48 502 562 629
- kontakt@fundacja-swiatrodziny.pl